Batık Tırnak Oluşumu Nasıl Engellenir

Tedavi Uygulamaları

BATIK TIRNAK

Tırnak batması tırnak köşe veya kenarının ete battığı yaygın bir problemdir. Sık olarak ayak baş parmaklarında görülür ve ağrı kızarıklık ,şişme gibi şikayetlere neden olur.

Ağrı şiddetliyse ve yayılıyorsa olası komplikasyonlardan kaçınmak için ayak bakım uzmanı ‘podolog’ dan yardım almak gerekir.

Danışanlarımız’da diyabet,damar sertliği gibi ayaklara kan akışını zayıflatan bir sağlık sorunu varsa tırnak batmasına bağlı bir komplikasyon riski daha yüksektir. Tırnağın büyüklüğü ile tırnak yatağı genişliği arasındaki dengeszlik tırnak batmasının önemli bir nedenidir. Bu durum tırnakların yanlış bir şekilde kesilmesi kalıtsal tırnak problemleri,ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesiyle daha da kötüleşebilir. Bu tarz batık tırnak problemleri akabininde mantar tırnak problemine’de yol açar.

BATIK TIRNAK TEDAVİSİ UYGULAMALARI;

Merkezimizde tırnağın doğal uzama sürecini destekleyerek yapılan batık bakımları hızlı kesin ve ağrısız çözüm oluşturmaktadır. Merkezimizde batık tırnak tedavisi 3TO sistemi ve B/S bant sistemi uygulanmaktadır. Diş teli gibi çengelli yapıya sahip titanyum teller uzman tarafından uçları kıvrılarak tırnağın iki yanına yerleştirilir ve bir ara tel yardımıyla birleştirilip sıkıştırılır. İşlem ağrısız ve acısz olmakla beraber cerrahi bir işleme gerek kalmadan tırnağın doğal uzama süreci desteklenmiş olur.

Diğer bir batık tırnak tedavi yöntemi B/S bant uygulamasıdır. Özel bant tırnağın enine göre ölçü alınıp tırnağa yapıştırıcı ile aplike edilir. Yapıştırıcı bant baskısı ile yatağa gömülü olan tırnak anında açılır ve kancalaşmış tırnak boyutu eski halini almaya başlar. Yani tırnağa cerrahi işlem uygulamadan tırnağın doğal uzama süreci desteklenir.

BATIK TIRNAK OLUŞUMUNU NASIL ENGELERİZ

*Dar sivri uçlu sert deri,sert kumaşlı ayakabı yerine burnu daha geniş yumuşak derili ayakkabı tercih ederek

*sıkı çorap’da batık tırnak oluşumuna sebebiyet verir,daha rahat dikişsiz çorap tercih edilmeli batık tırnak oluşumu olmaması için

*Kalınlaşmış mantar tırnak’da batık problemi yaşatır , bu tarz durumlar’da tırnağı ve tırnak altındaki dokuları rahatlatmak için takviye ürün kullanımı cok önemlidir.

*Özel Batık tırnak damlası kullanmak gerekir

*Dış etkenlerden korunmak ,çarpma darbe ve sert cisimler tırnak üzerine düşürmemeye gayret göstermek gerekir

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.