Siğiller Neden Oluşur, Bulaşıcı mıdır?

El ve Ayaklardaki Siğiller Neden Oluşur? Bulaşıcı Mıdır?

Siğiller, HPV ( insan papilloma virüsleri) olarak adlandırılan bir virüs grubu nezdinde meydana gelen ve iyi huylu olduğu bilinen oluşumlardır. Genel itibari ile en çok ellerde oluşan bu oluşumların, ayaklarda ve yüzde görülmesi de ihtimal dahilindedir. Bununla birlikte genital bölgede meydana gelen siğillere rastlamak da mümkündür.

Siğil Nedir?

Siğiller, cilt üzerinde çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan iyi huylu lezyonlardır. HPV olarak adlandırılan bir virüs grubu kaynaklı olarak oluşan bu lezyonların, aynı zamanda birçok al tipi de vardır. Bu oluşumların insanlar arasında yayılımını sağlayan en temel unsur ise, temastır.

Yukarıda da değinilmiş olunduğu üzere siğiller genellikle iyi huyludur. Buna ek, bu oluşumların birçok alt sınıfı vardır. genel itibarıyla 100’den fazla alt sınıfı bulunduğu bilinen bu lezyonların 6, 11, 16, 18, 31 ve 35 numaralı alt sınıfları ise kanser gelişimine yatkınları ile bilinmektedir. Özellikle genital bölgede meydana gelen siğillerin ya da bağışıklık yetmezliği bulunan kişilerin, özellikle belirtilen siğil alt grubu ile ilişkili olduklarını söylemek mümkündür.

Siğil Neden Olur?

Siğillerin oluşmasını sağlayan en temel unsur, HPV virüs grubudur. Bu virüs grubuna bağlı olarak 100’den fazla alt gruba sahip olan oluşumların meydana geldiğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte söz konusu lezyonların meydana gelmesini sağlayan tek unsur HPV virüsü de değildir. Doğrudan yakın temas ile geçen siğillerin varlığından söz etmek de mümkündür.

Siğiller Bulaşıcı Mıdır?

Dünya genelinde yaygın olarak meydana gelen ve özellikle el bölgesinde yaygın olarak görüldüğü bilinen siğiller, her 10 insanın 1’inde meydana gelmesi muhtemel olan oluşumlardır. Özellikle okul çağında olan çocuklarda bu lezyonların meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Öyle ki, o yaşlarda görülme sıklığının 2 katına ulaştığını söylemek dahil yanlış değildir. Bunun temel nedeni, özellikle okul çağındaki çocukların sürekli bir temas ve etkileşim halinde olmasıdır.

Esasen doğrudan temas halinde olmadan, kullanılan havlu ya da tıraş bıçağı vasıtası ile bulaşan siğillerin varlığından söz etmek dahi mümkündür. Bu sebeple dikkatli olunması gerektiğini söylemekte fayda vardır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.