Tırnak Batması Neden Oluşur

Tırnak Batması Neden Oluşur? Tedavileri Nelerdir?

Tırnak batması, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan tırnağın köşe ya da kenarının ete batması sorununu doğuran bir problemdir. Bu problemin en sık göründüğü yer ise ayak baş parmağıdır. Birçok insanın dikkat etmediği ya da sebebi üzerine düşünmediği, kızarıklık, şişme ya da ağrı probleminin temel nedeni de budur.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnakta çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen deformasyonlar sebebi ile tırnağın ete batması sorununun genel adıdır. Genel olarak ayak baş parmağında görülen bu sorunun, tırnağın cilde gömülü olması sebebi ile ortaya çıktığını söylemek de mümkündür. Bu durum, çoğu zaman ufak tefek ağrılar ile birlikte ortaya çıktığından önemsenmemektedir. Ancak zaman içerisinde artan ağrılar, meydana gelen iltihap ve dolayısı ile ayakta ortaya çıkan koku, bu hususta tedavi görmeyi zorunlu kılan durumlardır.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasına neden olan birden fazla durum vardır. Bunlar arasında en yaygın olan neden ise tırnağın boyutu ile tırnak yatağı genişliği arasındaki orantısızlıktır. Bununla birlikte tırnakların yanlış teknikler ile kesilmesi, kalıtsal problemlerin var olması ve yanlış ayakkabı tercihi gibi durumların da tırnak batması rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetiklediğini söylemek mümkündür. Listeler halinde değinilmesi mümkün olan yaygın tırnak batması nedenleri ise aşağıda ele alındığı gibidir.

  • Tırnakların çok kısa kesilmesi,
  • Ayak şekline dikkat etmeden alınan ayakkabılar sebebi ile ayakların sıkıştırılması ve bu durumun çoraplar ile tetiklenmesi,
  • Ayak tırnaklarının kısa kesilmekten ziyade kavisli kesilmesi,
  • Tırnağın yapı itibari ile kavisli bir forma sahip olması,

Gibi nedenlere bağlı olarak tırnak batması sorunu ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu sorunlar sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlığın giderilmesi için uygulanan tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibidir.

Tırnak Batması Tedavileri Nelerdir?

Bu çerçevede tercih edilen iki popüler yöntem vardır. Bunların ilki 3TO tel yöntemidir. Bu yöntem, diş teli mantığı ile benzer bir işleve sahiptir. Yöntemin en temel avantajı ise kısa süre içerisinde günlük yaşamda aranan konfora ulaşılabiliyor olmasıdır.

BS bant ise bu çerçevede tercih edilen bir diğer popüler yöntemdir. Bu yöntemde ise dirence sahip olan bantların kullanıldığını, böylelikle söz konusu rahatsızlığın ameliyatsız ve ağrısız bir şekilde çözüldüğünü söylemek mümkündür.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.